Dlaczego kobietom trudniej schudnąć?
Dietetyka

Dlaczego kobietom trudniej schudnąć?

Jeśli na bieżąco śledzicie branże fitness, mogliście się spotkać z kuriozalnym stwierdzeniem, że nic nie jem a nie chudnę. Na początku brzmi zabawnie, ale jeśli się dłużej nad tym zastanowić, to nawet przy stosunkowo niskokalorycznej diecie, taka sytuacja może mieć miejsce. Zastanówmy się zatem, które czynniki mogą mieć wpływ na ten przykry scenariusz 👇🏻

Zatem dlaczego kobietom trudniej schudnąć? A w zasadzie, to dlaczego kobiety chudną wolniej? 

  1. Pierwszym istotnym czynnikiem jest fakt, iż kobiety z natury są lżejsze i niższe od mężczyzn, co przekłada się na mniejszą ilość beztłuszczowej masy ciała, a także masy mięśniowej (1). Kobiety zatem będą wydatkować mniejszą kaloryczność na treningu, ponieważ bedą dźwigać mniej, a także wydatek energetyczny w związku z przemieszczaniem się, również będzie mniejszy w porównaniu do mężczyzn.
  2. Drugim czynnikiem, który ma związek z ilością beztłuszczowej masy ciała jest mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne (tdee – total daily energy expenditure). Jeśli zapotrzebowanie kobiety i mężczyzny wynosi kolejno 1800 i 2700kcal, to redukując kaloryczność diety o 25%, to w ujęciu bezwzględnym, jej deficyt będzie znacznie mniejszy. W tym samym czasie zatem, zrzuci dużo mniej. Jedyna możliwość, aby kobiety chudły równie szybko co mężczyźni, to wygenerowanie podobnego deficytu, co dla wielu może nie być takie proste.
  3. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest bardzo szybki wzrost łaknienia, który ma miejsce wskutek deficytu energetycznego i w skali nieproporcjonalnej do mężczyzn. Dotychczasowe badania nie wykazały zależności, pomiędzy aktywnością fizyczną a procentem tkanki tłuszczowej u kobiet, podczas gdy aktywni fizycznie mężczyźni, mieli wyraźnie niższy procent tkanki tłuszczowej względem mężczyzn, których aktywność była dużo niższa  Możemy więc założyć, że zwiększenie aktywności u kobiet, warunkuje również zwiększenie apetytu, przy czym nie zauważono takiej korelacji u mężczyzn. Przechodząc już do konkretnych wniosków, zwiększenie wydatku energetycznego, bez kontroli dietetycznej, w przypadku kobiet nie jest po prostu efektywne (2).
  4. Równie istotnym mechanizmem kompensacyjnym może być zmniejszenie NEAT (non exercise activity thermogenesis). Zaskakującym może być fakt, że TDEE kobiet, poddanych 5-cio miesięcznemu treningowi przygotowawczemu do półmaratonu, praktycznie nie uległo zmianie, co prawdopodobnie miało związek z podświadomym zmniejszeniem aktywności w ciągu dnia. W przypadku mężczyzn natomiast, TDEE znacząco wzrosło (3).

Wnioski

Biorąc to wszystko pod uwagę, mechanizmy adaptacyjno kompensacyjne u kobiet, wydają się być bardziej czułe, niż u mężczyzn.

Bibliografia

  1. Janssen I, Heymsfield SB, Wang ZM, Ross R. Skeletal muscle mass and distribution in 468 men and women aged 18-88 yr.
  2. Donnelly JE, Smith BK. Is exercise effective for weight loss with ad libitum diet? Energy balance, compensation, and gender differences.
  3. Meijer GA, Janssen GM, Westerterp KR, Verhoeven F, Saris WH, ten Hoor F. The effect of a 5-month endurance-training programme on physical activity

Sztuka układania planów treningowych – kliknij, aby dowiedzieć się więcej

#czerwteam