W jaki sposób dobierać ćwiczenia i dlaczego?
Aktywność

W jaki sposób dobierać ćwiczenia i dlaczego?

Posługujesz się gotowym planem treningowym, ale boisz się cokolwiek zmieniać? A może trener nie pozwolił Ci wprowadzać zmian na własną rękę? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobre wieści. Otóż w kontekście kształtowania sylwetki, nie ma ćwiczeń niezastąpionych. Zanim jednak zmienisz trenera, przeczytaj do końca i dowiedz się co znaleźli.

Możliwość wyboru pewnych parametrów planu treningowego przez klienta, powinna nieść za sobą korzyści na płaszczyźnie przyjemności z jego realizacji, a co za tym idzie, długoterminowego przestrzegania założeń treningowych. Jak natomiast ma się to do efektów?

W przedstawionym poniżej badaniu autorzy chcieli sprawdzić, czy system autoregulowanej selekcji ćwiczeń może powodować większe przyrosty masy mięśniowej niż z góry ustalony plan treningowy. Postawiono hipotezę, że doświadczenie treningowe, pozwoli uczestnikom na wybranie ćwiczeń, w których będą czuli się na tyle pewnie, że przełoży się to na większe przyrosty masy mięśniowej i siły.

Jak wyglądało badanie?

17-stu młodych mężczyzn, z minimum 3-letnim stażem treningowym, podzielono na dwie grupy trenujące przez 9 tygodni. Postępy kontrolowano na podstawie beztłuszczowe masy ciała za pomocą DXA. Przed i po zakończeniu badania sprawdzano również wyniki siłowe dla wyciskania na ławce poziomej i przysiadu. Uczestnicy z wcześniej ustaloną selekcją wykonywali 6 tych samych ćwiczeń każdego dnia, podczas gdy druga grupa mogła wybrać 1 z 3 ćwiczeń na każdą partię mięśniową.

Wyniki badania

Badanie wykazało, że grupa z możliwością wyboru ćwiczenia wykonała większą objętość treningową w porównaniu do grupy z wcześniej ustaloną selekcją, a także obie grupy znacząco zwiększyły swoje wyniki w przysiadzie. Jednakże wzrost beztłuszczowej masy ciała osiągnął istotność statystyczną wyłącznie w grupie autoregulowanej selekcji ćwiczeń.

Wnioski

  • Dowody naukowe wskazują na to, że możliwość wyboru ćwiczeń, może mieć pozytywny wpływ na przyrosty masy mięśniowej i siły.

Sztuka układnia planów treningowych – kliknij aby dowiedzieć się więcej

Źródła

  1. Auto-Regulated Exercise Selection Training Regimen Produces Small Increases in Lean Body Mass and Maximal Strength Adaptations in Strength-trained Individuals
#czerwteam